» www.wBeskidy.pl «

KALENDARZ
Lipiec 2024
Pn WtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 

W Szczyrku
Imieninowi solenizanci: Jakub, Krzysztof, Nieznamir, Sławosz, Walentyna

 
WYSZUKIWARKA
Poszukiwany obiekt
Lokalizacja obiektu
Rodzaj obiektu
 
ZDROWIE I URODA
Odnowa biologiczna
Fitness kluby
Siłownia i kulturystyka
Solaria
Salony kosmetyczne
Salony fryzjerskie
 
SPORT I TURYSTYKA
Szlaki turystyczne
Szlaki spacerowe
Szlaki rowerowe
Paralotnie
Kłady
Rower
Jaskinie
 
INFORMACJE O REGIONIE
Szczyrk
Położenie
Historia miasta
Zabytki
Warto zobaczyć
Folklor
Zespoły góralskie
Pogoda
   
ZEGAR
 
STATYSTYKA

Nasz Vortal odwiedzono już
03658269 razy
 
użytkowników online: 4
 
» Beskidy - Miasta regionu «
Wisła - opis miasta

Miasto w Beskidzie Śląskim, jeden z najbardziej znanych ośrodków wczasowo-turystycznych w Beskidach. Leży w źródliskowej części doliny Wisły, między pasmem Stożka i Czantorii z jednej strony, a pasmem Trzech Kopców i Gościejowa z drugiej. Z pobliskich stoków Baraniej Góry biorą swój początek Biała i Czarna Wisełka, tworzące wspólnie Wisełkę, która z kolei zamienia się w królową polskich rzek – Wisłę. Poniżej połączenia się obydwu potoków w Wiśle Czarnym, został zbudowany zbiornik zaporowy dostarczający wodę pitną dla miasta Wisły i Ustronia. Miasto otrzymało prawa miejskie w latach 60-tych, jednak zabudowa miejscowości, ze względu na warunki terenowe, jest rozproszona i w małym stopniu przypomina miasto. Za „odkrywcę” Wisły uchodzi Bogumił Hoff (1829-1894), badacz kultury ludowej, który przybył tutaj w roku 1882 (wówczas wieś) zachwycony jej urokiem zaczął ją propagować w prasie i wśród znajomych. On wybudował tutaj pierwszą willę – „Warszawa” i osiadł w niej na stałe. Wkrótce potem powstały pierwsze obiekty i pojawili się pierwsi turyści. Miejscowość stawała się coraz bardziej popularna. Przebywali tutaj między innymi: Maria Konopnicka, Bolesław Prus, Władysław Reymont, Czesław Miłosz, prezydent RP Ignacy Mościcki, który w pobliżu Wisły Czarne miał swój pałacyk. Obecnie miasto rozsławił w Polsce i na świecie tutaj mieszkający, nasz wspaniały mistrz skoków narciarskich, Adam Małysz, który na tutejszych skoczniach rozpoczynał trenować.

Wisła posiada dobrze rozwiniętą bazę sportowo-turystyczną, gastronomiczną i noclegową.

W Wiśle Jawornik znajduje się ciekawy kompleks turystyczno – rekreacyjny gdzie można pojeździć na koniach, wypożyczyć quady oraz rowery. W centrum Wisły tuż obok skoczni utworzono park linowy, gdzie odważni turyści wdrapują się na drzewa by po linowych kładkach, ruchomych mostkach, zjazdami tyrolskimi pokonać pętlę na różnej wysokości. Miłośnicy białego szaleństwa mogą w zimie pozjeżdżać na wielu dobrze przygotowanych trasach narciarskich. Przez miasto, brzegiem rzeki, przebiega rowerowa pętla Euroregionu Cieszyńskiego, która jest doskonałą propozycją dla lubiących spędzać wolny czas na dwóch kółkach. Rowerem górskim można wybrać się na pobliski Stożek, Równicę czy Soszów.

Wisła - piesze wycieczki

Trasa:  Wisła centrum – Równica

Wyruszamy z placu B. Hoffa żółtym szlakiem, wychodzimy na Kamienny (790 m), a następnie na Trzy Kopce (810 m). Z Trzech Kopców idziemy niebieskim szlakiem na Orłową (813 m – prywatne schronisko) i dalej na Równicę (884 m – schronisko PTTK oraz sympatyczna knajpka w góralskim stylu „Czarcie Kopyto” – gdzie warto wpaść i usmażyć sobie np. świeżego pstrąga na ognisku zapijając miodonką bądź zimnym kuflem żywieckiego piwa). Na szczyt 15 min. żółtym szlakiem, wracamy z powrotem do schroniska i stąd ruszamy czerwonym szlakiem do Ustronia Polany, powrót do Wisły PKP lub PKS.

Czas przejścia około 5 godz.

Trasa łatwa, prowadzi widokowym pasmem Równicy. Kilkanaście metrów od schroniska spragnieni przygód turyści mogą przejść się parkiem linowym podobnym jak w centrum Wisły.

Trasa:  Przełęcz Kubalonka – Stożek lub dalej – Wielka Czantoria

Z Wisły dojeżdżamy PKS lub PKP do przełęczy Kubalonka (jeśli PKP z Wisły Głębce musimy podejść zielonym szlakiem na przełęcz - około 60 minut). Stąd ruszamy czerwonym szlakiem na Wielki Stożek (978 m – schronisko PTTK) przez Mrózków (816 m ), Kiczory (989 m). Ze Stożka idziemy na Wielką Czantorię przez Soszów (886 m – schronisko młodzieżowe), przełęcz Beskidek (648 m). Z Wielkiej Czantorii (995 m – schronisko poniżej szczytu po czeskiej stronie) schodzimy czerwonym szlakiem w kierunku Ustronia Polany. Po około 20 minutach dochodzimy do górnej stacji wyciągu krzesełkowego. Tutaj możemy skorzystać z wyciągu lub zejść z góry pieszo. Powrót do Wisły PKS lub PKP.

Czas przejścia około 7 godz.

Możemy trasę skrócić schodząc ze Stożka lub Soszowa do centrum Wisły:
• Stożek Mały – Wisła Dziechcinka, szlak żółty około 2.45 godz.
• Soszów – Wisła Uzdrowisko, szlak niebieski około 1.30 godz
• Przełęcz Beskidek – Wisła Jawornik, szlak czarny około 30 min.
W okolice schroniska na Stożku może nas przetransportować wyciąg krzesełkowy z Wisły Łabajowa (z Wisły Głębce zielonym szlakiem około 2 godz.). Bardzo łatwy, piękny szlak z wieloma interesującymi widokami. Trasa prowadzi pasmem Czantorii i Stożka skąd przy dobrej widoczności zobaczymy Tatry oraz Małą Fatrę po słowackiej stronie.

Trasa: Wisła Czarne – Dolina Białej Wisełki – Barania Góra

PKS-em lub własnym transportem musimy dojechać do Wisły Czarne, stąd wyruszamy niebieskim szlakiem w górę Doliny Białej Wisełki. Po przejściu około 3,5 km dochodzimy do wodospadu gdzie wody Wisełki z hukiem spadają ze skalnych półek tworząc słynne kaskady. Według tradycji wystarczy dojść do tego miejsca by móc powiedzieć byłem u źródeł Wisły. Na skale tablica pamiątkowa. Szlak nabiera od tego miejsca wyraźnie górskiego charakteru i prowadzi aż na Baranią Górę (1220 m n.p.m).Na szczycie wieża widokowa skąd można podziwiać panoramę Beskidów a przy dobrej widoczności Tatry. Wyjście na szczyt zajmuje nam około 4 godz. Powrót do Wisły Czarne tą samą trasą lub czerwonym szlakiem przez Przysłop (ze szczytu 45 minut, schronisko PTTK) do miejsca gdzie spotykają się szlak czerwony z czarnym. Czerwony prowadzi do Przełęczy Kubalonka natomiast czarny zaprowadzi nas z powrotem do Wisły Czarne.

Czas przejścia około 6 godz

Trasa spacerowa do kaskady Wisełki, od tego miejsca nieco bardziej stroma, ale generalnie łatwa. Uczęszczana przede wszystkim, dlatego iż ze stoków Baraniej Góry rozpoczyna swój długi bieg Wisła.

Wisła - warto zobaczyć

Centrum Wisły, plac B. Hoffa

• Kościół Ewangelicki pochodzący z 1838 r., pierwotnie w stylu klasycystycznym, skromne wnętrze, w kruchcie wystawa starych druków protestanckich.

• Muzeum Beskidzkie mieszczące się w starej karczmie z XVIII wieku znajduje się tu bogata ekspozycja etnograficzna dotycząca Beskidu Śląskiego. Muzeum i plac Bogumiła Hoffa otoczone jest parkiem im. S. Kopczyńskiego, w którym znajduje się wiślański amfiteatr. W sierpniu odbywają się tu imprezy Tygodnia Kultury Beskidzkiej.

Okolice dworca PKP i PKS

• Kościół Katolicki p.w. Wniebowzięcia NMP z 1865 r. Wewnątrz między innymi dwa obrazy Wniebowzięcia z XVIII w.

• Dawny zameczek myśliwski Habsburgów, który stał pierwotnie na polanie Przysłop pod Baranią Górą i tam też pełnił rolę schroniska. W pięknym alpejskim stylu - niestety nie został udostępniony do zwiedzania, ale można wejść do środka, gdzie mieści się biuro PTTK.

Poza centrum Wisły

• Wisła Czarne – warto zobaczyć tutaj prezydencki pałacyk, niedawno odnowiony i udostępniony do zwiedzania po wcześniejszym zgłoszeniu w PTTK.

• Przełęcz Kubalonka – drewniany Kościółek p.w. św. Krzyża z 1779 r. (15 minut od przełęczy schodząc w kierunku Istebnej).

REKLAMA
Agroturystyka w Beskidach


Pokoje gocinne Haratek
Nie ma jak w domu
akwarystyka morska i sodkowodna
Markowscy

 

Serwisem zarządza: Beskidy

Beskidy ::: wBeskidy.pl © ::: 2003 - 2019 ::: Wszelkie prawa zastrzeżone.